COM Surrogate (dllhost.exe) nedir? Virüs mü?

Bileşen Nesne Modeli anlamına gelen COM, Microsoft tarafından 1993 yılında sunulan, geliştiricilerin birden fazla programlama dillerini kullanarak, COM nesneleri yaratmalarına yarayan arabirim olarak karşımıza çıkmaktadır. COM’un ana amacı küçük resimler oluşturmak, görüntüleri, videoları ve dosyaları işlemek.

Kurgulanan bu durum bazı sorunlara yol açtığı için de Microsoft, COM Surrogate adında yeni bir arabirim yaratarak, sorunların önüne geçmeyi amaçlamıştır. Surrogate, COM nesnesinin çökmesi halinde o anki işlem dışında yeni bir COM nesnesi oluşturmayı ve diğer COM nesnesinin çökmesini gerçekleştirmektedir.

COM eşleşmesinin işleme alınması ile de ana bilgisayar işlemi çökmeden çalışmaya devam eder. Ayrıca COM Surrogate işleminin barındırdığı COM nesneleri, kişisel bilgisayarımızda “dllhost.exe” ismi ile yer alır.

dllhost.exe virüs mü?

Yukarıda belirttiğimiz üzere dllhost.exe dosyası, Windows işletim sisteminin bir parçası. Kesinlikle bir virüs değil, ancak burada üzücü olan detay bazı zararlı yazılımların bu dosya üzerinden işlem gerçekleştirmeye çalışması.

dllhost.exe virüs mü?

Eğer bu uygulamanın bilgisayarınızda çok yüksek işlemci ve bellek tüketimine neden olduğunu görürseniz, virüs bulaşmış olma ihtimali oldukça yüksektir. Bu nedenle iyi bir antivirüs yazılımı ile bilgisayarınıza taramanızı tavsiye ediyoruz.

En iyi antivirüs programları (2020)

En iyi antivirüs programları listelerinin en güncelini mi arıyorsunuz? En iyi antivirüs programları 2020 isimli liste sizlerle birlikte!

Bu uygulamayı / dosyayı kaldırabilir miyiz?

Windows’un bir parçası olduğu için dllhost.exe dosyasını kaldırmanızı asla tavsiye etmiyoruz. Zira uygulamaların düzgün çalışmaması başta olmak üzere işletim sisteminde ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalmanız kaçınılmaz olacaktır. Zaten doğrudan bu dosyası silmeniz mümkün değil.

Windows buna engel oluyor, ancak USB diske herhangi bir Linux dağıtımını kurarak dosyayı silmeyi deneyenlerin olduğunu gördüğümüz için bu konuda bir uyarı yapmak istedik.Bir cevap yazın