Brandon CopperfieldFounder & CEO

placeholder
Areas of expertise
 • Business transformation
 • Restructuring and turnaround
 • Integration
 • Growth strategy
 • M&A transaction support
Education
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University
 • BS, engineering, Technical University of Denmark
 • MBA, Rotterdam School of Management, Erasmus University

With over 20 years of experience in entrepreneurship, management, business planning, financial analysis, software engineering, operations, and decision analysis, Brandon has the breadth and depth of experience needed to quickly understand entrepreneurs’ businesses and craft the most suitable solutions.

Consulting WP comes up with results that are actually implementable. That is their strength compared to other consulting companies.

Before founding Consulting WP in early 2001, Brandon started two Internet companies in Silicon Valley. Previously, Brandon held various management positions in New York at Simon Brothers, most recently as Vice President in Goldhill Group, focusing on new business development and risk management. He has also worked as a senior financial risk management consultant to the financial services industry; software engineer; advertising sales manager for the popular Caribbean travel guide series; general manager of an advertising and graphic design agency; and engineering intern at the Best Health Coach.

Publications

 • Network Çözümleri

  Network ve güvenlik çözümleri grubumuz müşterilerinin iş süreçlerinde yüksek önem taşıyan IP tabanlı uygulamalar olan ERP, Datebase, Mail, CRM, SCM, B2B, B2C, Voice gibi hız ve güvenliğin önemli olduğu uygulamalarda ihtiyaçları karşılamak üzere; -Yapısal / Akıllı Kablolama -(LAN) Yerel Alan Ağları -(WLAN) Kablosuz Ağlar -İletişim Ağları Üzerinden Ses ve Video Aktarımı çözümleri üretilmektedir Ürün Özellikleri

  Ocak 21, 2021
 • Kurumsal Bakım Anlaşması

  Firma sahibisiniz yada bir herhangi bir firmada yönetici olarak çalışıyorsunuz. Çok sayıda bilgisayarınız ve bilişim ürününüz var. Sisteminizde meydana gelen her herhangi bir hata ve arızalanmada teknik servis çağırmak zorunda kalıyor ve sorunlarınıza anlık geçici çözümler bulmaya gayret ediyorsunuz. Bu durum, kısa zaman içerisinde oldukça maliyetli bir hal almaya başlar.Servis sürelerince yaşadığınız iş kaybıda ayrı

  Ocak 21, 2021
 • Veri Güvenlik & Firewall Kurulumu

  Firewall, IDS, IPS Sistemleri Kurulumu Firewall (güvenlik duvarı) uygulaması günümüz ağ sistemlerinde, güvenilir olmayan ağlardan gelecek saldırıları önlemenin ve veri ağının güvenliğini sağlamanın en etkili yolları arasında yer alıyor. Ancak ağın tam anlamıyla korunmasında bu teknoloji tek başına yeterli olamıyor. Bu noktada, firewall uygulamalarının, saldırı tespit ve aktif engelleme sistemleri (IDS/IPS) ile birlikte kullanılması gerekiyor.

  Ocak 21, 2021

iletişim bilgileri

+1 628 123 4000
131 Bain Street
New York, Pennsylvania 01234, United States

Sosyal profiller

Feedback form

If you’d like a free consultation, please start by completing the form:

  how can we help you?

  Contact us at the Consulting WP office nearest to you or submit a business inquiry online.

  Intellectual rigor, deep knowledge of organizations and systems, and commitment to communities — for those reasons, ConsultingWP is an invaluable partner. Our teams have collaborated to support the growing field of practitioners using collective impact to tackle society’s most complex problems. We couldn’t—and wouldn’t want to — do it without them.

  placeholder
  Donald Simpson
  Chairman, Bluewater Corp

  Looking for a First-Class Business Plan Consultant?